Zakładanie trawników - proces do odtworzenia

5 sposobów na zakładanie pięknego trawnika.

Można powiedzieć: to tylko trawa; jednak później okazuje się, że trawnik to coś więcej. Oczekuje się, że będzie on ozdobą ogrodu, parku, czy miejsca publicznego. Nie wystarczy jednak po prostu wysiać trawy i pozostawić przedsięwzięcie samemu sobie. Trawnik z prawdziwego zdarzenia wymaga sensownego zaplanowania i fachowego zrealizowania całego projektu.

Pierwszym etapem zakładania trawnika jest określenie miejsca, na którym ma on powstać. I tu istotne będzie oznaczenie wielkości przyszłego trawnika, zwrócenie uwagi, czy teren ten jest bardziej, czy mniej nasłoneczniony, jaką dysponuje glebą, czy będzie można po nim chodzić, czy będzie spełniał funkcję wyłącznie zdobniczą. Wszystko to wpłynie na sposób przygotowania terenu oraz na wybór odpowiednich nasion.

Zakładanie trawników – proces do odtworzenia

Czasem zdarza się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie trawnika z rolki. Jeśli jednak osoba odpowiedzialna za projekt nie będzie brała tego pod uwagę, musi przygotować się, że pierwsze efekty założenia trawnika pojawią się dopiero po kilku lub kilkunastu tygodniach.

Teren pod trawnik musi  zostać oczyszczony ze śmieci, kamieni, gruzu i ze wszystkich elementów, które nie sprzyjają ładnemu wyglądowi trawnika. Następnie teren należy wyrównać. Oczywiście to, z jaką gleba ma się do czynienia, będzie miało wpływ na kolejne kroki. Gleba lekka, piaszczysta wymaga wzbogacenia przy użyciu torfu. W przypadku gleby gliniastej, należy wymieszać ją z piaskiem.

Co z nasionami?

Nasiona należy wysiać równomiernie, a następnie regularnie podlewać.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zakładanie trawników Warszawa, można polecić specjalistycznej firmie ogrodniczej, dzięki czemu zleceniodawca będzie miał pewność, że przedsięwzięcie przyniesie pożądany skutek.

Wyhodowanie ozdobnego trawnika trwa jakiś czas i wymaga regularnego doglądania i opieki. Wszystko skupia się wokół przemyślanego nawadniania, czasem też nawożenia i koszenia w konkretnych momentach. W pierwszej kolejności jednak, zasiana trawa musi stać się na tyle mocna, by kosiarka nie powyrywała jej z korzeniami.

Trawniki najlepiej zakładać wiosną. Mają wtedy szansę zacząć cieszyć oczy jeszcze w tym samym roku.

Oczywiście, jeśli komuś zależy niemal na natychmiastowym efekcie, może skorzystać z ww. rozwiązania, czyli z wyłożenia trawnika z rolki. Można go zacząć użytkować nawet przed upływem miesiąca od wyłożenia. Jest to jednak rozwiązanie niemal trzy razy droższe, niż trawnik siany. Mimo takich kosztów, w ostatnim czasie odnotowano jednak wzrost zainteresowania trawnikami z rolki.